Šį straipsnį parašė Arbata Žalioji, Pasitikinčios savimi Lūšies V dalyvė.
Ar dažnai susiduriame su kaltės jausmu? Kiek jis „suvalgo“ mūsų energijos ir laiko?
Yra du kaltės aspektai. Kartais įskaudinam kitą žmogų net nenorėdami, ne iš blogos valios.
Tačiau jei esame brandi asmenybė, sugebame kritiškai įvertinti save, gebame pripažinti, tada kaltės jausmas veda į atsiprašymą. Bet jeigu atsiprašius vis tiek persekioja kaltės jausmas – tai jau noras būti atsakingam už kito žmogaus laimę. Dažnai žmogus net nesuvokdamas išgyvena kaltės jausmą, pavyzdžiui, darbo kolektyve, kai kas nors ateina be nuotaikos, surūgęs. Visada atsiras žmonių, kurie perims jo nuotaiką, jausis nepatogiai. Vaikai jaučiasi nepatogiai prisiimdami atsakomybę už visas tėvų nuotaikas: kai tėvai liūdi, jaučiasi užgauti ar panašiai; žmonos prisiima atsakomybę dėl geriančio vyro, vaikų nesėkmių.
Bet jeigu atsiprašius vis tiek persekioja kaltės jausmas – tai jau noras būti atsakingam už kito žmogaus laimę.
Kaltės jausmas, žinoma, ateina iš vaikystės. Tėvai manipuliuoja kaltės jausmu, kad suvaldytų neklaužadą vaiką: „Man gėda dėl tavo elgesio…“, „Tu esi nedėkingas…“, „Mes taip sunkiai gyvenome, stengėmės dėl tavęs…“ Dažnai tėvai, užuot paaiškinę vaikams, kaip reikia tinkamai elgtis, juos kritikuoja. Tada vaikas stengiasi elgtis „gerai” ne dėl tinkamo elgesio, bet todėl, kad neprarastų tėvų meilės, nebūtų „blogas“.
Taigi vaikas susikuria elgesio sistemą, skirtą visų pirma aplinkinių reikalavimams patenkinti, kad išvengtų bausmės ir kaltės ir patiktų svarbiems žmonėms. Taip išugdomas poreikis tenkinti kitų norus. Dėl to gali išsivystyti nerimas ir baimės, paslaugumas, perfekcionizmas, negebėjimas siekti savo tikslų, savęs nuvertinimas, bejėgiškumas kažką keisti.
Kaip atpažinti priklausomybę?
- perdėta atsakomybė, pasireiškianti polinkiu gelbėti;
- pernelyg išreikštas rūpinimasis kitu asmeniu prarandant save;
- polinkis kontroliuoti žmones ir aplinkybes;
- savo jausmų ir norų slopinimas (ar negebėjimas jų atpažinti);
- mąstymo sąstingis, pasireiškiantis sunkumu daryti sprendimus.
Kaip to išvengti? Suabejoti įsitikinimu, kad esate atsakingas ne tik už save, bet ir už kitus. Priminkite sau, kad kitas žmogus yra pats atsakingas už savo veiksmus ir tik jis gali kažką savo gyvenime keisti.
Arbata Žalioji, Pasitikinčios savimi Lūšies V dalyvė.
Paruošė Justina K. (redagavimas) ir Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija.